Již od včera, 14. listopadu, se můžete na Maxu (dříve HBO Max) podívat na úvodní epizodu reality show Harry Potter: Wizards of Baking (v češtině Kouzelníci pečení, upozorňuji, že na angličtinu se přepnou nejde, budete tak muset strávit pořad použe s dabingem). Samozřejmě si, stejně jako na každé jiné streamovací platformě, musíte zaplatit alespoň měsíční předplatné. V případě Maxu mluví o 219,- za jeden měsíc.
První díl představil 9 týmů – vždy jeden cukrář a pekař, které proti sobě soutěží. Do finále se dostanou 2 týmy, z nichž ten vítězný se bude podílet na nově připravované Harry Potter kuchařce.
Hned začátku uvedu, že kdo si představoval, že se sejde banda domácích nadšenců, kteří sem tam splácají dort, hodně se mýlí. Ve Wizards of Baking se totiž sešlo 18 mistrů svého řemesla, kteří umí vytvořit často neuvěřitelná díla. Nehledě na fakt, že jsou téměř všichni velmi atraktivní, sympatičtí a dost očividně vhodní pro televizní vysílání :-). Zajímavý mi přijde i fakt, že se lovilo primárně v USA, byť se jedná o britský pořad.
Ještě než začneme, ráda bych upozornila, že jsem fotky tahala přímo z vysílání na Maxu, což i přes uvedené zdroje je pravděpodobně nezákonné, takže snad mě nezavřou :-). A co je ještě horší (neboť priority), kvalita je díky tomu fakt mizerná. Takže se omlouvám všem, kdo by si nejradši vypíchl oči. Ale chtěla jsem, abyste měli alespoň představu (protože nic jiného Vám tyto „fotky“ nedají), jaké výtvory soutěžící předvedli, což doufám, že mě když tak u soudu šlechtí.
První seznámení s Wizards od Baking
Jako první přijdou na scénu dvojčata Oliver a James Phelpsovi, kteří celou show uvádí. Skrz letaxovou síť je poté následuje první soutěžní tým, Mitzi (specialistka na molekulární dezerty) a Lisa (světově proslulá pekařka extravagantních dortů), které poznáme nejlépe a u kterých si představíme pravidla dnešního kola.
Pravidla dnešního kola
Soutěžní týmy musejí vytvořit za absolutně šibeničních 6 hodin (až uvidíte ty kreace, nebudete tomu věřit) 60cm vysoký dort, který bude poctou kouzelnického světa (ideálně se opřít o scénu, postavu nebo předmět, který mají soutěžící nejraději). Před porotou pak výsledný útvar musí obsahovat 2 jedlé a 1 čarovný prvek. Porota se skládá z americké šéfkuchařky Carly Hall a britského šéfkuchaře Jozefa Youssefa. Polemiku o tom, proč cukráře nehodnotí jiní velmi zkušení cukráři, si odpustím.
Neodpustím si ale poznámku, že smekám klobouk před výtvory, které jsem v prvním díle viděla. Byť je z pořadu cítit silná dramaturgie, respektování scénáře a touha vyvolat napětí a adrenalin, nic to nemění na faktu, že za (minimálně avizovaných) 6 hodin připravit taková krásná a působivá díla chce opravdu velký talent.
Týmy, které porotu zaujmou, dostanou lístky do bradavického expressu, který je odveze do dalšího kola. Není tak podmínka, že z každého kola bude vypadávat pouze jeden tým, čímž by se série prodloužila. V prvním díle například vypadly hned 3 a na IMDB se můžeme dočíst, že nás prozatím čeká pouze 6 dílů.
Další týmy na scéně
Napřed se do práce pustily Mitzi a Lisa, které se rozhodly vytvořit dort s tématikou Lenky Láskorádové a její cesty do Bradavic (včetně Jinotaje). Bohužel se dámy nevyhnuly problémům – Lisa spálila korpus a musela začít znovu. Nakonec se dámám po 6 hodinách podařilo dojít do zdárného cíle a přestoupit před porotu. Ta byla z jejich dortu nakonec unešená a dámy si vysloužily první lístek do dalšího kola.


V průběhu se, opět přes letaxovou síť, připojil druhý tým – Kayla (pekařka) a Johann (cukrář se zaměřením na francouzskou tradiční cukrařinu). Oba se shodli, že milují první film – Kámen mudrců a vytvoří dort s poctou na něj. Nakonec svým výtvorem porotu tolik nezaujali, ta jim vyčetla neuspořádanost komponentů a různé nedostatky v ochutnávacích dezertech, a tak byly, prvním týmem, který odešel domů. Musím říct, že jsem nečekala, že k vyřazování dojde hned takhle rychle, takže jsem byla opravdu překvapená.


Třetí tým, Elizabeth (první Britka, tvoří superrealistické dorty, které nerozeznáte od reality) a Juan (čokolatiér, vrchní cukrář) se potkali ve své preciznosti a jsou týmem, který mě zaujal nejvíc. Primárně Elizabeth, která má za sebou několik úspěšných pekařských soutěží (perlička – už jí soutěžit nebavilo, ale Harryho Pottera nedokázala odmítnout) a je dost očividně sebevědomá perfekcionistka. Nakonec se shodli na tématu patrona a vytvořili kreaci podle jejich osobního ochránce – hřebce. Tým porotu téměř bez výtek poslal do dalšího kola.


Čtvrtý tým, Hemu (superrealistické dorty) a Riccardo (cukrář), vsadili na Vrbu mlátičku a létající Ford Anglia. RIccardo dokonce vytvořil jedlé pohyblivé pavouky, které měla porota sníst a nutno říct, že se do toho Carle Hall moc nechtělo. V souboji o jeden lístek do vlaku byli Hama a Riccardo s Michaelem a Connorem. Connor je benjamínek soutěže, teprve 18 letý, ale velmi zapálená cukrář. Michael se proslavil jako pekař dortů celebrit – jeho narozeninový výtvor mohl ochutnat Drake nebo Bruno Mars. Connor a Michael si oba zamilovali tématiku zrcadla z Erisedu a zdůraznili přitom oba svou lásku ke svým maminkách. Ale ani velmi působivý dort jim postup bohužel nezajistil, a tak do dalšího kola postoupili Hemu a RIccardo.




Šestý tým složený dámami Jamie (dorty dinosauřích lebek, anatomických srdcí) a Jess (cukrářka pyšnící se několika oceněními) se svým dortem s tématikou Weasley rodiny také neuspěla. Porota Doupěti uschovaného v kufru vyčetla, že bohužel na postup nestačí ani chuťově a zčásti ani vizuálně.


Sedmý tým, Kimberly (studující cukrařinu, proslavená obrovskými svatebními a 3D dorty) a Ashley (oceněná cukrářka perníkových domů a paláců) se našly v lektvarech a chtěly jejich kouzlo přenést i k porotě. Vznikl majestátní dort, který si od poroty vysloužil mnoho pochvaly a také jednosměrný lístek do dalšího kola.


Jako poslední nastoupily osmý a devátý tým. Oba týmy pojila touha vyjádřit svou lásku k bradavických kolejím – zatímco Zoe (pekařka dortů) a Jordan (cukrář) jsou typický Mrzimor, Miko a Chris zase Zmijozel. Oboje bylo, nutno podotknout, poznat i ve způsobu vyjadřování obou týmů. Miko a Chris byli malinko drzejší, Zoe a Jordan milejší.


Ale ani jednomu týmu se nevyhnuly problémy. Zoe a Jordan chtěli na svém dortu ukázat efekt lítajících dopisů, což se při zkoušce nanečisto bohužel nepovedlo a Mika zase zapomněl zapnout troubu. A aby v tom nebyl sám, Chris lepil po nějakou dobu ozdoby na dort obráceně. Vše se ale zažehnalo a oba týmy nakonec před porotou ukázali, že až na malé připomínky jsou jejich kreace téměř dokonalé a oba tak postoupili do dalšího kola.


Na konci dílu tak zbylo pouze 6 soutěžních týmů, které se utkají o postup v dalším kole.
Myšlenky na závěr
Jako člověk, který si užívá pořady typu Peče celá země nebo MasterChef, se mi Wizards of Baking celkem líbí a ještě jednou opakuji, že výsledné výtvory soutěžících jsou fakt úžasné.
Bratři Phelpsové jsou hodně sympatičtí a do role moderátorů, kteří jen tak neinvazivně provází dílem, se mi hodí. Vlastně nejvíce přispívají „zaklínadlem“ Arresto Momentum, kterým soutěžící upozorňují na vypršení jejich časového limitu. Navíc z jejich podcastů vím, že umí být nenuceně vtipní (žádné vlezlé trapárny nebo humor na sílu) a uvolnění, takže za mě skvělá volba.
Z porotců moc nadšená nejsem. Čekala bych, že po vygooglení jejich jmen se na mě vyřítí jejich neuvěřitelné cukrářské/pekařské kreace, ale opak je pravdou. Nakonec si říkám, jestli nemají sami někteří soutěžící více zkušeností? Vlastně je ani moc nevidíme, neboť se v pracovním prostorů vůbec nevyskytují a potkáváme je pouze při závěrečném hodnocení jednotlivých týmů. Nemohou tak hodnotit (na rozdíl třeba od tria z MasterChefa) jejich pracovní ani kreativní procesy, pokud se tak samozřejmě neděje za oponou. Zkrátka u porotců zatím nevím.
Soutěžící jsou vždycky hit/miss, někdo Vám sedne, jiný zkrátka ne. Malinko nemastní neslaní mi přijdou Hemu a Riccardo, z jejich talentu jsem si ale stejně dřepla na zadek.
Docela by mě zajímalo, jak probíhalo spojování do dvojic (každá dvojice je mimochodem barevně odlišená zástěrami a oděvem, co nosí) a co všechno si museli soutěžící projít, aby se dozvěděli, s kým budou soutěžit. Takové to „akorát jste se potkali a už Vám jde péct dort jako nic“ od Carly Hall jsem teda nezbaštila. Nehledě na faktu, že se Kayla a Elizabeth znají ze soutěží, zajímalo by mě tedy i to, jak asi fungoval casting a v jakém rybníčku tvůrci lovili.
Co náš čeká příští týden?
Já si zatím pořad docela užívám, byť se často docela zamýšlím nad tím, co je dramaturgicky upraveno a co je přirozené – moc toho tedy nebude :-). A lokace londýnského studia budou určitě krásné, v první díle zatím momentálně méně využité (až na Travelcard v pozadí), což doufám, že se s dalšími díly změní.
Jelikož se příští díl jmenuje „Gringotts Wizarding Bank“, můžeme se těšit na již avizovaného Warwicka Davise a soutěžních 6 týmů.
Poslední epizoda pořadu vychází na 19. prosince, jedná se tak o opravdu krátkou sérii, kdy si můžeme alespoň užít kvalitu jednotlivých dílů a ne žádné uměle natahované soutěže (Masterchef anybody?). Dá se ale předpokládat, že od příštího dílu již týmy budou vypadávat po jednom.
Zdroje jsou, tu, moje dojmy a vysílání na Maxu.
0 komentáøù