Považuji se za docela znalého Potterhead, nicméně mudlovský famfrpál (anglicky quadball, dříve klasicky quidditch, nicméně byl přejmenován kvůli kontroverzím spojenými s JK Rowling), vycházející z klasického famfrpálu a jeho liga mi dlouhá léta unikala (vlastně až do vzniku tohoto blogu lol). Jasně, říkala jsem si, že amatérsky si občas někdo pokusí famfrpál zahrát někde na louce, nikdy by mě ale nenapadlo, že se z mudlovského famfrpálu stane plnohodnotný sport oblíbený po celém světě.
Jedno je jisté, jelikož se jedná o míčový sport, pravděpodobně si ho nikdy nezahraju, neboť jsem absolutní dřevák a ublížila bych sobě i okolí. Ale ti více šťastní se mohou podílet na docela zajímavé hře.
Mudlovský famfrpál a jeho pravidla
Pro přestavu, mudlovský famfrpál je kombinace ragby, házené a vybíjené, není na místě tedy podceňovat náročnost takového běžného zápasu, který vyžaduje rychlost, sílu a obratnost.
Jelikož v našem mudlovské světě existuje fyzika a popřít ji je docela těžký (i když se o to někteří hodně snaží, plochozemci, koukám na Vás), mudlovské famfrpál probíhá na zemi. Nepředstavujte si tedy (jako napřed já), že se hráči zavěsí za strom a budou po sobě házet míčem (nikdy jsem netvrdila, že mi to úplně rychle myslí).
Až na lítání se ale jinak pravidla hodně inspirují kánonem.
Naproti sobě stojí 2 týmy po 7 hráčích, přičemž nikdy nemůže být počet hráčů jednoho pohlaví více než 4. Celkem může mít jeden tým až 21 hráčů, kteří se v průběhu hry střídají.
7 hráčů sestává z tří střelců, dvou odrážečů jednoho chytače a brankáře (což je zároveň i čtvrtý střelec).
Míče, se kterými se ve hře hraje, jsou:
- Jeden camrál – ty slouží na góly a zvyšování skóre
- Tři potlouci – odrážeči s nimi vybíjejí svoje protihráče, pokud jste vybiti, musíte se napřed vrátit k vlastním obručím a až pak můžete dále pokračovat ve hře (stejné pravidlo platí při upuštění tyče, která simuluje koště)
- Jedna zlatonka – ta samozřejmě nemůže lítat jako v knížce nebo ve filmu, proto se přišlo s rafinovaným řešením – nosič zlatonky oblečený do žluté, ji má schovanou v sáčku připnutém za opaskem, což dělá dojem ocásku. Zlatonku nosí rozhodčí a na hřiště vbíhá až později – většina zdrojů uvádí v 19. minutě, Česká asociace famfrpálu uvádí v 17. minutě.
Míče se buď hází, podávají nebo je možné do nich i kopnout.
Do té doby, než se do hry připojí zlatonka, se střelci snaží dát co nejvíce gólů – jeden je za 10 bodů a hází se camrálem na obruče. Ty jsou umístěny po třech na každé straně hřiště. Po naběhnutí zlatonky na hřiště se chytači, kteří vstupují do hry až po zlatonce, se pokouší zlatonku chytit a zápas tak vyhrát. Jakmile ji jeden chytač chytí, získá 30 bodů a hra tím končí.
Důležitá informace je, že hráči musí být po celou dobu hry na “koštěti”. Koště substituuje cca 1 metr dlouhá plastová tyč. Je ve hře nejen pro autentičnost, ale také pro ztížení podmínek hry. Jakmile hráč z koštěte “spadne”, tj. tyč mu upadne nebo mu ji někdo sebere, hráč se musí dostat ke svým obručím, pak má povoleno vrátit se znovu do hry.
Hru hlídá několik rozhodčích (až 8, včetně nosiče zlatonky) a dle porušení pravidel (a že jich je) a faulů můžou udělit napomenutí, případně žlutou, modrou nebo červenou kartu. Se žlutou a modrou kartou jdou potrestaní hráči na 1 minutu mimo hřiště nebo dokud soupeř neskóruje. Červená karta (nebo 2 žluté v jedné hře) hráče vyřadí úplně a hráč, který nastoupí místo diskvalifikovaného hráče si musí jít na 2 minuty sednout na trestnou lavici.
Celá hra začíná tématickým pokřikem “Broom’s up!” (“Nasedat!”).
Pokud chcete vizuál a podívat se, jak takový běžný famfrpálový zápas probíhá, pojďte se kouknout na tematickou reportáž od TV Nova, na který jsem se proklikla přes http://famfrpalolomouc.cz/pravidla/:
Další pěkná zpracovaná reportáž je od České televize, která je dokonce z letošního roku:
Jak mudlovské famfrpál vznikl?
V roce 2005 ve Vermontu v USA vznikl první famfrpálový tým a postupně se rozšířil po celém světě. Každoročně se pořádá světový i evropský turnaj, ve kterých má své místo i tým z Česka.
Mudlovský famfrpál v České republice
V České republice se mudlovské famfrpál zjevil v roce 2015, a to v Olomouci. Postupem času se rozšířil do dalších měst – Ostrava, Brno, Praha, České Budějovice nebo Plzeň a stále nabírá na popularitě.
V dnešní době je aktivních 6 týmů:
- Occamy Olomouc
- Prague Pegasus
- Brno Banshees
- Famfrpál České Budějovice – osud týmu není jistý
- Žatecké Zlatonky – osud týmu není jistý
- Famfrpál Plzeň
Týmy v Liberci, Jeseníku a Hodoníně sice vznikly, ale nejsou aktivní.
Jako reakce na nově vznikající famfrpálové týmy v Česku vznikla Česká asociace famfrpálu (ČAF). Na mezinárodní úrovni existuje International Quidditch Association (Mezinárodní famfrpálová asociace).
Q&A
Jak se hraje famfrpál?
Je rozdíl mezi „klasickým“ z knih/filmů a mezi mudlovským famfrpálem, mudlovský famfrpál se musí přizpůsobit pravidlům fyziky.
Kolik bodů je za chycení zlatonky?
V mudlovské famfrpálu 30 bodů, v klasickém 150 bodů.
Jak si zahrát famfrpál?
Pokud jste, nebo máte v dojezdové vzdálenosti Olomouc, Plzeň, Prahu, Brno, České Budějovice a Žatec, můžete se připojit k již existujícímu týmu.
Jak vzniklo slovo famfrpál?
Podle překladatele do českého jazyka Pavla Medka “quidditch” neznamená nic, ale JK Rowling uvedla, že na anglický název autorka přišla z názvu bažiny Queer Ditch Marsh.
0 komentáøù